- Szczegóły
- Opublikowano: 26 October 2016
- Odsłony: 451
Dnia 20.10.2016r. uczniowie klas IV-VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Bidzinach pod opieką nauczycieli: Doroty Gierczak-Łotkowskiej, Anny Wtorkowskiej, Barbary Orzechowskiej oraz Zbigniewa Tarkowskiego uczestniczyli w wycieczce do Stalowej Woli.
Głównym punktem wizyty był udział w spektaklu teatralnym pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury oraz zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza.
Przedstawienie teatralne rozpoczęło się o godzinie 10.00, w sali zapełnionej do ostatniego miejsca. Występowali aktorzy z Krakowskiej Agencji Artystycznej. Była to inscenizacja fragmentów książki Lucy Maud Montgomery, która należy do grupy lektur szkolnych. „Ania z Zielonego Wzgórza” to arcydzieło literatury światowej dla dzieci i młodzieży, które nawet dorosłych przyprawia o łezkę wzruszenia. Spektakl , wyreżyserowany przez Jerzego Batyckiego, zawierał wszystkie najważniejsze wątki powieści – od przyjazdu małej Ani na Zielone Wzgórze, aż po jej zdane egzaminy na uniwersytet. Ania zaskarbiła sobie uwielbienie u naszych uczniów, zarówno swoim gadulstwem, prostotą, jak i umiejętnością szanowania drobnych przyjemności. Dzięki przedstawieniu mogliśmy na chwilę przenieść się do szalonego świata małej rudej dziewczynki- Ani Shirley. W antrakcie otrzymaliśmy autograf aktorki, która wcieliła się w postać najlepszej przyjaciółki Ani – czyli Diany.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była wizyta w Bibliotece Głównej im M. Wańkowicza w skład której wchodzą : Wypożyczalnia Główna, Czytelnia, Multiteka i Wypożyczalnia Książki Mówionej. Tuż po przekroczeniu jej progu przywitały nas dwie panie bibliotekarki i podzieliły na dwie 20-osobowe grupy. Każda z nich oprowadziła nas po nowym, czterokondygnacyjnym budynku. Na II piętrze oglądaliśmy wystawę poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Następnie w nowoczesnej sali konferencyjnej wysłuchaliśmy wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną na temat historii książki. Nasi uczniowie chętnie udzielali odpowiedzi na różne pytania dotyczące pierwszych książek, powstania papieru czy druku. Na koniec próbowali swoich sił w kaligrafii (pisali prawdziwymi piórami maczanymi w atramencie). Zgodnie doszli do wniosku, że to bardzo trudna sztuka, na której naukę warto jednak poświęcić długie godziny. Znacznie łatwiej posługiwali się stempelkami z literami, które również nasączali tuszem i tworzyli swoje małe „arcydzieła”.
Wycieczka była bardzo udana, sztuka teatralna wywarła ogromne wrażenie na naszych uczniach, szczególnie czwartoklasistach, którzy po raz pierwszy mieli okazję oglądać na żywo taką inscenizację. Uwiodła ich magia teatru.
Anna Wtorkowska